US trhy dne 11.12.17 – znovu přišly rekordy

Na amerických burzách na Wall Street se tentokrát závěr týdne povedl v plné parádě, když se po určitém smíšeném období indexů v minulém týdnu podařilo závěrečný den pátek uzavřít v případě indexů DJIA a SP 500 na nových rekordních maximech, což jistě investoři přivítali. Bylo to zejména v důsledku silného listopadového reportu z trhu práce.

V USA bylo vytvořeno 228 tis. pracovních v celém nezemědělském sektoru za listopad, což překonalo očekávání na úrovni 200 tis. míst. Jednalo se tzv. Nonfarm Payrolls. Celková nezaměstnanost dosáhla hodnoty 4,1%. Celý report jen potvrdil silné fundamenty US ekonomiky a rovněž poskytl FED jeden z posledních jasných argumentů pro její prosincové zasedání, kde se má zvednout základní úroková sazba overnight banking rate (resp. FED Funds) o 25 bp.

Hlavní US akciové indexy se tak dostaly na následující hodnoty:

Blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil na rekordní úrovni 24329 bodů (+0,5%), technologicky zabarvený index Nasdaq Composite posílil o 0,4% na hladinu 6840 bodů, což je pouze 1% procentní bod od rekordu. Širší benchmarkový index SP 500 posílil o 0,6% na hranici 2651 bodů, což je rovněž další rekord.

Týdenní zhodnocení indexů vypadá tak, že DJIA je +0,4%, SP 500 +0,35% a Nasdaq de facto skončil neutrálně (přesně -0,1%).

Investoři také přivítali zprávy o schválení v Senátu a Kongresu dvoutýdenního zákona o financování vládních výdajů, neboť hrozil tzv. „government shutdown“.

V Evropě investoři sledovali rozvory mezi UK a EU o Brexitu, kde bylo dosaženo jasného posunu. Nyní diskuse půjdou do druhé fáze s možnými vládními obchodními dohodami.

Na burze CBOE se začal formou futures obchodovat bitcoin a obdobný proces má být zahájen 18.12. na burze CME. Znamená to určitý přechod bitcoinu do regulačních náznaků.

Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX obchoduje za 57,14 USD za barel a ropa Brent stojí 63,20 USD za barel. Zlato na COMEX je na kurzu 1252 USD za trojskou unci.

Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,1790 a vztah USD/JPY je na úrovni 113,38.

Indikace US futures na indexech je u DJIA +45 bodů a u SP 500 +3 body.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *