US trhy dne 19.11.18 – indexy podpořeny komentářem Trumpa

Závěrečná seance týdne na Wall Street ukázala, že prezident Trump má celkem dobrou schopnost ovlivňovat sentiment trhu a zejména se to týká obchodních vztahů s Čínou. V pátek se vyjádřil k tomuto tématu s tím, že rozpory by mohly být vyřešeny v blízkém termínu.

Nicméně se nedařilo technologickému indexu Nasdaq Composite, který šel proti kladnému směru v návaznosti na pokles v akciích výrobce čipů Nvidia. Tato firma vykázala neuspokojivé kvartální výsledky a s ní se svezly i ostatní polovodičové akcie. Sentiment tak byl ovlivněn v celém technologickém sektoru.

Hlavní US akciové indexy se tak dopracovaly k těmto konečným stavům:

Blue chips index Dow Jones Industrial Average zavíral na hodnotě 25413 bodů s nárůstem +0,49%.

Technologický sektor Nasdaq Composite skončil na hodnotě 7247 bodů, tj. korekční pohyb indexu o -0,15%.

Širší index SP 500 skončil výše na čísle 2736 bodů, resp. +0,22%.

Týdenní zhodnocení indexů je záporné, když DJIA byl -2,2%, Nasdaq Composite -2,2% a SP 500 -1,6%.

Trump vyjádřil opatrný optimismus kolem vztahů USA a Číny, když řekl reportérům, že by nemuselo být nutné realizovat nové tarify nebo zvyšovat stávající na čínské importy. Údajně nechce dostat Čínu do špatné pozice.

Nicméně administrativa Bílého domu zmírnila komentář Trumpa s tím, že by investoři neměli očekávat bezprostřední uzavření dohody. Trump a Xi Jinping se mají sejít koncem měsíce na meetingu G20.

Na trhu je poměrně mnoho volatility a jsou s tím spojené obavy investorů o zpomalení růstu v technologických akciích, vztahy v obchodě USA a Čína, rostoucí úrokové sazby a doprovodné efekty v globální ekonomice a US multinacionálních společnostech z důvodu silného dolaru.

Na komoditních trzích se ropa dostala výše a ropa WTI na NYMEX je na úrovni 57,21 USD za barel (+1,26%) a ropa Brent stojí 67,28 USD za barel (+0,78%). Zlato na COMEX se obchoduje za 1221 USD za trojskou unci.

Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,1419 a vztah mezi USD/JPY je na hranici 112,83.

Indikace US futures zatím stáhly minusové vztahy a pohybují nad neutrálními hodnotami, konkrétně DJIA +27 bodů a SP 500 +2,60.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *