US trhy dne 5.12.18 – indexy podlehly nejasnostem kolem tarifů

Obchodování na US akciových trzích na Wall Street se v úterý příliš nevydařilo, lze říci, že se vůbec nepovedlo. Indexy tak zaznamenaly nejhorší obchodní den za téměř měsíc, když se objevily určité nejasnosti o závěru jednání mezi USA a Čínou o odložení tarifů na G20 a také v rámci trhu dluhopisů byli investoři svědkem zploštění výnosové křivky na US státní dluhopisy zejména na delším konci výnosové křivky.

Jedná se o to, že výnos např. dvouletého státního dluhopisu a benchmarkového desitiletého státního dluhopisu se zúžil na nejnižší rozdíl za posledních 11 let. Tento poměr je signifikantní měřítkem o budoucím ekonomickém růstu a pokud výnos 10Y Treasury Note spadne pod úroveň 2Y Note, jedná se o zvýšení obav z možných recesních nálad US ekonomiky.

Hlavní US akciové indexy se tedy zastavily na následujících korekčních číselných hodnotách:

Blue chips index Dow Jones Industrial Average zakončil seanci na hodnotě 25027 bodů s propadem o -3,1%.

Technologicky zaměřený index Nasdaq Composite zavíral na úrovni 7158 bodů s korekcí o -3,8%.

Rovněž širší index SP 500 značně propadl na hladinu 2700 bodů, což znamenalo snížení hodnoty o -3,24%. Všechny indexy tak měly nejhorší obchodní den od 10. října t.r. Pokud se týče sektorového pohledu, tak se vůbec nedařilo financím a průmyslovým titulům, zatímco rostly tituly utilit.

Hlavním problémem bylo, že není jasné od kterého data se nyní počítá 90-ti denní moratorium na zastavení zvýšení tarifů. Vyjádření L. Kudlowa z Bílého domu, že vyjednávací okno začíná 1. ledna 19 bylo opraveno na 1. prosince 18, což by znamenalo prostor do konce února 19. Investoři si z těchto nedostatků odvodili, že zde není příliš nadějí na dohodu mezi oběma tábory v rámci obchodních vztahů mezi USA a Čínou.

Při dnešním zavření akciových burz v USA (Den smutku na počest G.Bushe st.) se objeví tyto údaje: aplikace nových hypoték dle MBA, náklady na jednotku práce s oček. 1,2%, Markit Composite PMI s oček. 54,4 bodů, Béžová kniha FED.

Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX obchoduje na kurzu 52,29 USD za barel (-1,8%) a ropa Brent stojí 61,04 USD za barel (-1,7%). Zlato na COMEX ztrácí přes 6 USD na úrovni 1240 USD za trojskou unci.

Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,1328 a vztah mezi USD/JPY je na čísle 113,04.

Přes dnešní zavření burz lze zmínit indikaci US futures, když DJIA je +34 bodů a SP 500 je na +7,0 bodech.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *