US trhy dne 14.6.17 – další rekordní den

Na amerických trzích se tentokrát vrátily trhy do těch od začátku roku spíše obvyklých kolejí a zaznamenaly v případě indexů DJIA a SP 500 nové rekordní stavy, když zejména technologie dokázaly obrátit nepříznivou dvoudenní výprodejní bilanci.
Investoři jsou také soustředěni na dvoudenní jednání FOMC FED, které dnes bude mít vyústění v rozhodnutí o možném zvýšení benchmarkové úrokové sazby overnight banking rate (FED Funds) na hladinu 1,25%. Rovněž slyšení generálního prokurátora J. Sessionse v Senátu bylo předmětem pozornosti.
Hlavní US akciové indexy se tak dostaly při závěru obchodního dne na tyto stavy:
blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil na novém rekordu 21328 bodů s tím, že v mezidenním obchodování dosáhl na metu 21332 bodů. Dále technologicky laděný index Nasdaq Composite vzrostl o 0,7% na hodnotu 6220 bodů a konečně širší benchmarkový index SP 500 končil seanci na dalším rekordu s číslem 2440 bodů s hlavní podporou materiálů a informačních technologií. Akcie Facebooku stouply o 1,5%, Alphabet 0,9% a Amazon.com 1,7%.
Technologické tituly a jejich výprodej se nerozšířil do mnoha sektorů v nějakém velkém rozsahu, dá se říci, že byl realizován především v sektorech energií a financí. Dále spekulace o cca 10% poklesu, o kterém se hovořilo v pátek, se zřejmě rovněž neuskuteční.
Dnešním hlavním bodem na burzách je závěr meetingu FOMC FED s možným zvýšením sazeb, když výsledek bude vydán ve 20 hod. SEČ. Pak bude vydán report FED o hlavních ekonomických indikátorech (update např. HDP, nezaměstnanosti apod.) a nakonec v 20,30 hod. bude následovat TK šéfky FED J. Yellen.
Podle ekonomického kalendáře jsou na programu také další položky z makrodat, konkrétně aplikace nových hypoték dle MBA, index spotřebitelských cen CPI za květen s očekáváním na nulové úrovni (tedy beze změny), maloobchodní tržby za květen s očekáváním 0,1% (bez aut se čeká na číslo 0,2%). Následovat budou obchodní zásoby a stav zásob ropy (předchozí údaj 3,3 mil. barelů).
Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX dostala na kurz 45,95 USD za barel a ropa typu Brent stojí 48,29 USD za barel. Zlato na COMEX se obchoduje na hladině 1269,40 USD za trojskou unci.
Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,1216 a vztah USD/JPY je na čísle 110,20.
Indikace US futures v úvodu zatím mnoho neříkají, když DJIA je +14 bodů a SP 500 +0,25 bodů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *