US trhy dne 15.6.17 – FED zvýšil sazby

Americké trhy na Wall Street se pohybovaly ve smíšeném duchu, když se dařilo především blue chips titulům a index Dow Jones Industrial Average si připsal nový rekord již podruhé za sebou, ovšem ostatní dva indexy SP 500 a Nasdaq Composite zavíraly níže.
Hlavní událostí bylo ukončení jednání FOMC FED s tím, že dle předpokladů byly zvýšeny krátkodobé sazby overnight banking rate (FED Funds) na hladinu 1,0 – 1,25%.
Pokud se tedy týče hlavních indexů na trhu, dostáváme se na u nich na tyto hodnoty: blue chips index Dow Jones Industrial Average si připsal 0,2% na nový rekord 21374 bodů s tím, že se dotkl mezidenního maxima na 21391 bodů. Zisky sbíraly tituly Home Depot, Travelers a General Electric, zatímco ztrácely akcie Chevron, DuPont a Exxon Mobil. Technologicky zaměřený index Nasdaq Composite oslabil o -0,4% a zastavil se na hranici 6194 bodů. Konečně benchmarkový širší index SP 500 skončil s hodnotou 2437 bodů s tím, že 5 z 11 sektorů skončilo níže. Sektorově se dařilo spotřebnímu zboží a utilitám, naopak klesaly materiály a energie.
Na jednání FOMC FED byl také zmíněn proces uvolňování rozvahy (bilance) centrální banky, která má být redukována v rozsahu 4,5 bil. USD v tomto roce. Investoři čekali na uvedení dalších podrobností o bilanci, tzn. kdy se to bude realizovat a v jakém rozsahu, tedy jistý harmonogram postupu FED. To nebylo uvedeno. Dále šéfka FED Yellen uvedla, že očekává proražení hranice 2% u inflace v příštím roce.
Cena ropy klesala v návaznosti na oznámení Energy Information Administration s tím, že byl vykázán nižší než očekávaný pokles v zásobách ropy a navýšení v benzínu a ropné produkci.
Podle ekonomického kalendáře dnes ve čtvrtek budou vydány tyto makroukazatele: úvodní požadavky v nezaměstnanosti Jobless Claims s předpokladem 243 tis., dále Philadelphia FED Business Outlook, Empire State Survey (ekonomická aktivita v regionu NY), exportní a importní ceny, průmyslová produkce, index trhu domů a bytů a zásoby plynu. Takže dost příležitostí k nějakému případnému překvapení na trzích.
Kursový nárůst byl zaznamenám u akcií Tesla (TSLA), když model X SUV obdržel bezpečnostní rating 5 star a miliardářský investor Ron Baron řekl, že akcie by mohly vzrůst o 50% do roku 2018.
Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX nachází na úrovni 44,62 USD za barel a ropa Brent stojí 46,94 USD za barel. Zlato je na ceně 1264 USD za trojskou unci a klesá o cca 12 USD.
Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,1191 a vztah USD/JPY je na hranici 109,64.
Indikace US futures se pohybují v minusech, když DJIA je na -63 bodech a SP 500 -10 bodů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *