US trhy dne 15.6.17 odpo – jasně minusový start

Po včerejším zvýšení úrokových sazeb v USA na pásmo 1,0% – 1,25% se indexy zachovaly poněkud smíšeně, nicméně DJIA zaznamenal další rekord. To ovšem může být na nějakou dobu jinak.
Včerejší výsledky jednání US centrální banky FED se také týkaly uvolnění bilance FED, která by se měla snížit ze stávajících 4,5 bil. USD ještě v tomto roce. Určité prodeje instrumentů z portfolia FED (dluhopisy, hypotéční listy apod.) dle ještě neznámého harmonogramu budou postupně a opatrně realizovány za účelem fungování centrální banky bez stávajících ekonomiku podporujících opatření. Ekonomická expanze trvající již devátý rok patrně již nebude potřebovat podobná schémata a tím pádem je třeba říci, že se přibližuje éra konce snadných peněžních prostředků, které centrální banka uvolňovala do ekonomiky. Zvýšení sazeb bylo očekáváno, ovšem co nebylo předpokládáno je více radikálnější (v hantýrce FED jestřábí) přístup centrální banky v tónu vyjádření centrální banky FED.
Centrální banka FED se nezmínila o nějakém zdržení očekávaných fiskálních stimulů, které naznačují, že FED nezajímá normalizace monetární politiky, ačkoliv Trumpova administrativa dělá cokoliv.
Ve svém důsledku to znamená, že centrální banka začíná být poněkud tvrdší z pohledu monetární politiky a rovněž trhy budou muset počítat s tím, že se spolehnou na hospodářské výsledky či makrodata nebo připravované opatření prezidenta Trumpa.
Navíc šéfka FED se vyjádřila, že sympatizuje s Trumpovým deregulačním plánem, což např. v sektoru průmyslu či financí může být zajímavý impuls pro reakci příslušných firem.
Podle ekonomického kalendáře dnes ve čtvrtek budou vydány tyto makroukazatele: úvodní požadavky v nezaměstnanosti Jobless Claims s předpokladem 243 tis., dále Philadelphia FED Business Outlook, Empire State Survey (ekonomická aktivita v regionu NY), exportní a importní ceny, průmyslová produkce, index trhu domů a bytů a zásoby plynu. Takže dost příležitostí k nějakému případnému překvapení na trzích.
Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX dostala na kurz 44,44 USD, takže další pokles o cca -0,7%) a ropa typu Brent stojí 46,80 USD za barel. Zlato se dosti propadá o cca 19 USD na 1257 USD za trojskou unci.
Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,1164 (značné posílení greenbacku) a vztah USD/JPY je na úrovni 110,11.
Pokud se týká indikací US futures, tak ty jsou jednoznačně klesající a ztrácející, když DJIA je -98 bodů a SP 500 -16,75 bodů. To vše v návaznosti na informace z centrální banky FED, které již byly zmíněny výše.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *