US trhy dne 10.7.17 – týden skončil plusově

Na amerických akciových trzích se na konci prvního týdne července podařilo uzavřít indexům v plusech v návaznosti na report o zaměstnanosti (Nonfarm Payrolls). Ukázalo se, že bylo vytvořeno 222 tis. pracovních míst, což byl druhý největší růst ukazatele a potvrdilo to, že pracovní trh zůstal zdravý.

Celková nezaměstnanost se dostala podle Labor Department z předchozích 4,3% na 4,4%. Očekávání znělo na čísla 180 tis. míst a nezaměstnanost se čekala na 4,3%.

Hlavní US akciové indexy tak skončily týden a pátek těmito hodnotami: blue chips index Dow Jones Industrial Average zavíral na 21414 bodů, tj. 0,4%. Týden byl o 0,3% výše.Technologický týden Nasdaq Composite končil posílením o 1% na hranici 6153 bodů s týdenním ziskem 0,2%. Konečně širší index SP 500 zakončil o 0,6% silnější na čísle 2425 bodů a to byl za týden pouze posun o 0,1%.

Dá se říci, že silná data z trhu práce potvrdí více záměr resp. rozhodnutí FED začít s redukcí své bilance či rozvahy dříve než později. Report rovněž potvrdil, že zaměstnanost v květnu a dubnu byla lepší než bylo původně reportováno a to přineslo FED pokračování plánu normalizace měnové politiky a zřejmě ještě minimálně jeden zdvih sazeb v roce 2017.

US centrální banka FED ve svém pololetním monetárním reportu předpokládá zvýšení úrokových sazeb a rozvolnění bilance FED vzhledem k pokračování určité míry expanze ekonomiky. Zpráva centrální banky tak přišla před vystoupením J. Yellen v Capitol Hill v tomto týdnu.

Mezitím se v rámci schůzky zemí G-20 setkali prezidenti Trump a Putin v Hamburgu v Německu.

Dnešní pondělní obchodování bude mít k dispozici i položky makrodat, které ovšem nejsou typu A. Jedná se o Labor Market Conditions Index s očekávaným číslem 1,8 bodů a report o spotřebitelských úvěrech.

Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX nachází na úrovni 44,26 USD za barel (v týdnu byla ropa volatilní, klesla o 2,8% v rámci pokračujících obav, že produkční krácení vedené OPEC nebude stačit na vybalancování ropného trhu. Ropa typu Brent stojí 46,76 USD za barel a zlato lehce ztrácí cca 4 USD na ceně 1205,40 USD za trojskou unci.

Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,1401 a vztah USD/JPY je na čísle 114,27.

Indikace US futures jsou v mírných plusech, když DJIA je +12 bodů a SP 500 je +4,25 bodů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *