US trhy dne 14.7.17 – další rekord DJIA

Na amerických trzích ve čtvrtek pokračoval pozitivní trend a indexy se posunuly opět výše, když index DJIA zaznamenal další rekordní stav, což je již 24. zlepšení maxima v t.r.
K tomuto nárůstu pomohl indexům jednak ziskový sentiment v bankovním sektoru, který se objevil v souvislosti se zahájením hospodářské sezóny a bilancí firem za 2.Q. dnes v pátek a jednak to bylo povzbuzující vystoupení šéfky FED J. Yellen (druhé za 2 dny) v Senátu. Ta zejména řekla, že není potřeba, aby sazby Federal Funds (de facto prostředky bank uložené u centrální banky overnight) rostly nějak signifikantně. Takže výhled zvyšování úrokových sazeb se může snížit např. už jen na jeden posun výše…
Hlavní US akciové indexy se tak zastavily na těchto stavech: blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 21553 bodů (+0,1%) a jedná se o rekordní zápis. Technologický index Nasdaq Composite posílil o 0,2% na 6274 bodů a zaznamenal tak pátou pozitivní řadu za sebou. Širší index SP 500 rostl o 0,2% na hladinu 2447 bodů. Růst indexu byl podpořen zejména finančním sektorem, který byl o 0,6% výše.
Dnes v pátek začíná nová hospodářská sezóna s bilancemi hospodářských výsledků firem z indexu SP 500 za 2.Q. s tím, že start obstarají banky Wells Fargo (WFC), Citigroup (C) a JP Morgan (JPM) a udají úvodní tón čísel z hospodaření korporací.
Dalším impulsem mohou být makrodata podle ekonomického kalendáře, který obsahuje pro dnešek položky index spotřebitelských cen CPI (očekávání 0,1%), maloobchodní prodeje za červen s předpokladem 0,1%, dále průmyslová výroba s možným číslem 0,3%, následující obchodní zásoby s očekáváním 0,3% a spotřebitelský sentiment za červen s koncensem 95,1 bodů. Sadu údajů uzavře Baker-Hughes Rig Count, který monitoruje počet ropných zařízení v provozu.
Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX nachází na kurzu 45,89 USD za barel a ropa typu Brent stojí 48,28 USD za barel. Zlato na COMEX se obchoduje za cenu 1216,70 USD za trojskou unci.
Na forexu se drží poměrně solidně evropská společná měna EUR, když měnový pár EUR/USD je na hranici 1,1419 a vztah USD/JPY je na čísle 113,28. WSJ Dollar Index je na hodnotě 87,83.
Dosavadní indikace US futures nejsou nějak dramaticky vybočeny, nicméně DJIA je -9 bodů a SP 500 je -1,75 bodů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *