US trhy dne 31.8.17 – makrodata, indexy v plusu

Americké akciové trhy se při středeční seanci dokázaly dostat do pozitivního duchu a obchodování se tak odvíjelo s nárůstem indexů.

Index SP 500 zaznamenal zisk již počtvrté v řadě za sebou, když hlavními událostmi byla makrodata v podobě US HDP za 2.Q. s číslem 3% nárůstu ekonomiky, což byl nejvyšší růst za poslední více než 2 roky. Stejně tak ADP Employment, tedy počet nově vytvořených pracovních míst vykázal 237 tis. pracovních míst namísto očekávaného čísla 185 tis. Oba ukazatele tedy překonaly předpoklady.

Na trhu se stále vyskytuje volatilita vzhledem k geopolitickému napětí mezi USA a Severní Koreou.

Nutno je také třeba zmínit vystoupení prezidenta Trumpa k daňové reformě, kde hodlá vytvořit daňovou soustavu, která bude vytvářet pracovní místa a vyšší mzdy.

Hlavní US akciové indexy tak zavíraly v plusech následovně:

blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil na úrovni 21892 bodů (+0,1%) s tím, že zisky předvedly zejména akcie Caterpillar a Microsoft.

Dále technologický index Nasdaq Composite končil na hladině 6368 bodů (+1%) a to díky nárůstu v biotechnologiích. Například Gilead Sciences posílil o 7,3% a BioMarin Pharma přidal 5,6+%. ETF iShares Nasdaq Biotechnology realizoval zisk 2%.

Benchmarkový index SP 500 posílil o 0,5% na 2457 bodů s tím, že 8 z 11 hlavních sektorů byly v plusu. Index je nyní 1 procentní bod pod svým rekordem. Za srpen je DJIA zatím beze změny a Nasdaq je výše o 0,3%.

Čtvrteční obchodování na Wall Street bude mít na programu i makrodata s tím, že jde o položky úvodní požadavky v nezaměstnanosti Jobless Claims s očekáváním 237 tis. Dále to budou osobní příjmy (oček. 0,4%) a výdaje (oček. 0,4%) a Chicago PMI za srpen s předpokladem 58,6 bodů. Dalšími ukazateli budou Bloomberg Consumer Comfort Index a čekající prodeje domů za červenec s možným číslem 0,4%.

Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX dostala na kurz 46,01 USD za barel a ropa typu Brent stojí 50,74 USD za barel. Zlato také kleslo o cca 3 USD na 1310,80 USD za trojskou unci.

Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,1899 a vztah USD/JPY je na čísle 110,48.

Indikace otevření trhů v podobě US futures na indexy jsou zatím kladné, když DJIA je +37 bodů a SP 500 +2,50 bodů.

One comment

  1. To jsem zvědav se stupňujícím se napětí mezi USA a severní koreou… to zas tak růžový indexy nebudou..

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *