Američané předběžně navrhli uvalit 220 % cla na letadla Bombardier

Americké ministerstvo obchodu v předběžném rozhodnutí uvalilo 220 % clo na import letadel od kanadského výrobce letadel Bombardier. Důvodem pro toto rozhodnutí byla státní podpora, kterou Bombardier obdržel v Kanadě a Velké Británii. Stěžovatelem v tomto sporu byl americký výrobce letadel Boeing.

Spory mezi výrobci letadel nejsou nic nového, obvykle se ale jedná o spory Boeingu s evropským Airbusem s tím, že oba výrobci o tom druhém tvrdí, že dostává nepovolenou státní podporu. V některých sporech vyhrál Airbus v jiných Boeing.

Jako obvykle má spor vedle komerční i politickou dimenzi, jelikož se vlády Kanady i Velké Británie obávají o pracovní místa, které Bombardier v jejich zemích vytváří. Předseda kanadské vlády Trudeau dokonce pohrozil zrušením objednávky stíhacích letounů F-16 super hornet (které vyrábí právě Boeing) pokud bude spor pokračovat.

Bombardie označil rozhodnutí za absurdní a odvolal se proti němu. Pokud by toto rozhodnutí bylo potvrzeno, pravděpodobně by vedlo ke zrušení objednávky na 125 letadel které si objednaly Delta airlines což by dostalo Bombardier do velkých ekonomických problémů. Odvolání bude projednáno příští rok v únoru.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *