Turecká centrální banka vyráží do boje

Klesající hodnota turecké liry v kombinaci s plánovanými ekonomickými balíčky prezidenta Erdogana, které mají stimulovat tureckou ekonomiku, otřásají důvěrou investorů, kteří i nadále liru prodávají a její hodnota dále padá.

Situaci nepřidalo ani Erdoganovo prohlášení o tom, že je nepřítelem vysokých úrokových měr a raději by sazby držel co možná nejníže pro zachování levných úvěrů, které budou dále stimulovat ekonomiku. Meziroční míra inflace se však v dubnu vyšplhala na 10,85 procenta, a i Erdogan si tedy nejspíš uvědomil, že je třeba učinit kroky, které zabrání případné finanční nestabilitě. Bankovní rada měla původně o případném zvýšení sazeb rozhodnout 7. června, současná situace si ale vyžádala operativní řešení a došlo tak ke zvýšení sazeb o 300 bazických bodů. K podobnému emergentnímu řešení došlo naposledy lednu roku 2014. 

Erdogan však navzdory makroekonomickým údajům klidní tureckou veřejnost prohlášením, že volatilita turecké měny absolutně nereflektuje současnou ekonomickou situaci.

Zdroj: Reuters

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *