Trump a Kim potvrdili setkání

Americký prezident D. Trump po svém pátečním setkání se severokorejským vyslancem Kim Jong-čcholem v Bílém domě prohlásil, že původně plánovaný termín pro setkání mezi hlavami obou znepřátelených států se vážně uskuteční 12. června v Singapuru. 

Trump nejprve toto vrcholné mezistátní jednání odmítl, nakonec však k dohodě přistoupil zpět. Velkými tématy při jednání byly opět jaderné zbraně, dále mírová smlouva, která by oficiálně ukončila korejskou válku z 50. let, kdy byly boje přerušeny pouhým příměřím a v neposlední řadě sankce, které nejen USA uvalili na KLDR a ekonomicky tak stát výrazně oslabily. 

Trump vyslance přijal v oválné pracovně Bílého domu, přičemž takovéto gesto je vyhrazeno výhradně americkým spojencům. Přijetí v Bílém domě je tak pro KLDR malým diplomatickým vítězstvím. Páteční schůzka tohoto významu byla přitom první od roku 2000 od posledního mezistátního setkání mezi představiteli KLDR a USA, kdy tehdejší prezident Bill Clinton přijal vyslance dřívějšího diktátora Kim Čong-ila.

Zdroj: Hospodářské noviny

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *