Kanadský dolar na hraně

Saúdská vláda v nedávné minulosti odvolala svého velvyslance v Ottawě, zakázala kanadskému vyslanci, aby se vrátil domů a zakázala nový obchod mezi oběma zeměmi a tvrdě vyjádřila svůj nesouhlas s tím, že Kanada vyzvala k propuštění aktivistů za lidská práva. Spor odradil firmy od již tak velmi skromné dvoustranné obchodní aktivity v hodnotě téměř 4 miliardy dolarů ročně. Kanadský vývoz do Saúdské Arábie dosáhl v roce 2017 zhruba 1,12 miliardy dolarů, neboli 0,2 % z celkové hodnoty kanadského vývozu.

Na tomto pozadí se pak pár USD/CAD, který je zaklíněn mezi eskalující obchodní politikou USA a jiným konstruktivním cyklickým výhledem, který stále zaručuje postupné zvyšování sazeb, nachází téměř na zlomovém bodu.

Vzhledem k přirozenému vystavení fluktuaci cen komodit a obchodnímu napětí také USD/CAD funguje jako zajištění proti tzv. carry trade. Klíčovým parametrem pro pohyb obou „single currency“ bude důsledek rozhodnutí o společenství NAFTA, vůči kterému má Kanada silné výhrady, a to zejména proto, že dohoda i nadále omezuje její „automotive industry“ ve smyslu zdanění exportu do USA. Na druhé straně je pak cca 75 % kanadského exportu směřováno do USA a tato obchodní výměna je pro Kanadu klíčovou.

Pohyb v energetickém sektoru, zejména krize okolo Íránu, hovoří také pro CAD, když je výpadek částečně kompenzován obchodní válkou mezi USA a Čínou.

Obě země pak v září očekávají pohyb na IR; FED i BoC a podle odhadů trhu zvýší svoje základní sazby o 25 bpc a z pohledu úrokového diferenciálu nedojde k silnému prohloubení rozdílů jednotlivých národních úrovní. Pokud důsledky jednání o NAFTA dopadnou úspěšně, lze předpokládat silný impuls nejen pro americký akciový trh, ale zejména pro kanadský dolar (CAD), a to z výše uvedených důvodů. Dokreslující informací je pak bilaterální jednání mezi Kanadou a EU o zóně volného obchodu na podobné úrovni, jakou má Kanada s Japonskem a současně i finiš obchodních dohod mezi EU a Japonskem. Pokud by tyto křížové dohody dobře dopadly a promítly by se do praxe, vytvořil by se tak velmi silný obchodní blok, který by koupěschopnou poptávkou a technologickou vyspělosti zaujal roli leadera na mezinárodním trhu.

Graf 1.: USD/CAD daily

Graf 2.: USD/CAD weekly

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *