Čísla ČEZ vnímají analytici rozporuplně, příští rok budou lepší

Praha 8. listopadu (ČTK) – Dnes oznámené výsledky energetické společnosti ČEZ za devět měsíců a samotné třetí čtvrtletí letošního roku vnímají analytici oslovení ČTK rozporuplně. Poukazují na to, že firma snížila celoroční cíl provozního zisku EBITDA, na druhé straně ale zvýšila výhled očekávaného čistého zisku za rok 2018, očistěného o mimořádné vlivy. V příštím roce podle nich ČEZ svoje výsledky zlepší, optimistou v tomto směru je také finanční ředitel společnosti Martin Novák.
„Management snížil výhled pro celoroční EBITDA na 50 až 51 miliard korun z předchozích 51 až 53 miliard korun zejména z důvodu posunu očekávaného rozhodnutí soudu o plnění závazku SŽDC, nižší výrobě v uhelných elektrárnách a méně realizovaných nových akvizic v oblasti rozvoje,“ uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.
„Výhled na očištěný čistý zisk byl naopak zvýšen na 13 až 14 miliard z předchozích 12 až 14 miliard korun. Pozitivními faktory byl výnos z titulu úroků z vrácené darovací daně z emisních povolenek, nižší odpisy, nižší úrokové náklady a nižší odložená daň,“ dodal.
Analytik Fio banky Jan Raška míní, že aktuální vývoj tržních cen elektřiny na energetických burzách a předpokládaná pokračující aktivita ČEZ v předprodejích elektřiny na příští rok způsobí, že výsledky firmy se v příštím roce zlepší. Celoroční provozní zisk EBITDA očekává v roce 2019 kolem 58 miliard Kč a očistěný čistý zisk mezi 17 až 18 miliardami korun.
Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v dnešním rozhovoru s ČTK potvrdil, že už jen z pohledu rostoucích velkoobchodních cen elektřiny lze v nadcházejících letech očekávat pozitivní vývoj výsledků firmy. „Neříkáme přesný interval pro příští rok, ten oznámíme v březnu na tiskové konferenci k ročním výsledkům. Určitě bych se na to ale díval optimisticky,“ uvedl.
„Na rok 2019 má již ČEZ zajištěno 84 procent celkové produkce elektřiny za cenu 35,8 eura za megawatthodinu. To je o tři eura za megawatthodinu vyšší cena než během minulého čtvrtletí. Tento vývoj signalizuje, že se ČEZ podaří navýšit EBITDA v dalších letech,“ dodal portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.
Analytik JT Banky Bohumil Trampota doplnil, že negativně naopak vnímá snížení odhadu výroby v tradičních elektrárnách. „To je také jeden z důvodů očekávání nižší hranice celoročního zisku EBITDA. Celková výroba v tomto segmentu by měla dosáhnout 61,6 terawatthodin (TWh), to je snížení z předchozích 62,3 TWh. Důvodem je očekávaná nižší výroba v uhelných elektrárnách,“ dodal.
Čistý zisk ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1 miliardy korun. Tržby činily 129,3 miliardy korun. Podle nové účetní metodiky stouply v meziročním srovnání o čtyři procenta, podle předchozí však byly nižší o 12 procent.
ČEZ dnes dále oznámil, že na 30. listopadu svolává mimořádnou valnou hromadu. Požádali o ni minoritní akcionáři sdružení kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra. Půjde o první valnou hromadu ČEZ svolanou na popud menšinového akcionáře.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *