Rusko chce nahradit USA v roli dodavatele sóji do Číny

Peking 7. listopadu (ČTK) – Rusko hodlá nahradit Spojené státy v roli dodavatele sojových bobů do Číny, zvýší kvůli tomu jejich produkci na Dálném východě. V Pekingu to dnes v rozhovoru s novináři řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Čína hledá jiné dodavatele této plodiny, protože její dovoz sojových bobů z USA se kvůli obchodní válce podstatně snížil, v září meziročně o více než 80 procent, uvedla agentura Bloomberg.
Jedním z výsledků americké obchodní války je užší spojení Číny s Ruskem. Země hodlají v zemědělství blíže spolupracovat také v dodávkách rýže, vepřového masa, drůbeže, ryb, jakož i na rozvoji logistiky. Čína se také snaží diverzifikovat zdroje potravin také v rámci politiky novodobé Hedvábné stezky.
Vzhledem k tomu, že USA a Čína vedou obchodní válku, „určitá část trhu se sójou se otevřela a my jsme se s čínskými partnery dohodli, že v tomto konkrétním segmentu budeme aktivnější,“ řekl Medveděv.
Ruská produkce sojových bobů se v posledních letech zvyšuje, podle údajů ministerstva zemědělství USA by v sezóně 2018/19 měla dosáhnout rekordních 3,9 milionu tun, z toho 700.000 by mělo připadnou na vývoz. V porovnání se světovou exportérskou špičkou je to ale zanedbatelné množství, Brazílie v této sezóně prodá v zahraničí kolem 75 milionů tun. Dovoz z této země Čína už zvýšila.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *