Těžce zadlužená GE musí urychleně prodat aktiva, řekl její šéf

New York 12. listopadu (ČTK) – Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) tíží příliš mnoho dluhů. Aby je snížil, musí urychleně prodat některá aktiva. Prohlásil to dnes šéf firmy Larry Culp v rozhovoru s televizí CNBC. Akcie na jeho slova zareagovaly propadem o deset procent, před 18:00 SEČ ale téměř polovinu ztráty vyrovnaly a odepisovaly 5,12 procenta.
Culp, který funkci převzal 1. října, konstatoval, že po více než ročním poklesu výnosů a zisku je elektrárenská divize GE na dosah od stabilizace. Divize ve třetím čtvrtletí prodělala 631 milionů dolarů (14,5 miliardy Kč) a kvůli snížení hodnoty goodwillu (nehmotný majetek společnosti, například renomé firmy) odepsala 22 miliard dolarů. Vzhledem k výsledkům této sekce konglomerát v kvartálu vykázal rekordní čistou ztrátu 22,8 miliardy dolarů.
GE, kdysi nejhodnotnější americká firma, má vysoký poměr dluhu k vlastnímu kapitálu, koncem třetího čtvrtletí činil 3,7 procenta a v porovnání s průměrem odvětví 0,77 procenta tak byl více než čtyřnásobný.
Před rokem ohlásil bývalý šéf společnosti John Flannery plán prodeje aktiv ve výši 20 miliard dolarů, ale na řadě obchodů se ještě pracuje a celkově zatím nepřinesly tolik prostředků, aby se podnik dostal na úroveň společností svého oboru. Největší dosavadní transakcí společnosti GE bylo sloučení dopravní divize s americkým výrobcem zařízení pro železniční dopravu Wabtec. Hodnota transakce je zhruba 11,1 miliardy dolarů.
Co se týče dalších prodejů, podle Culpa existuje mnoho možností, ve hře je i prodej „rodinného stříbra“, kterým je letecká divize.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *