Irák po roce obnovil vývoz ropy z naleziště v Kirkúku

Bagdád/Londýn 16. listopadu (ČTK) – Irák dnes zahájil vývoz ropy z naleziště v Kirkúku, který zastavil před rokem kvůli sporu mezi iráckou centrální vládou a kurdskou autonomií. Vývoz obnovil poté, co Bagdád uzavřel dohodu s Irbílem. Tento vývoj je výhrou pro vládu USA. Ta obě strany nabádala k urovnání sporu a k obnovení dodávek ropy po regionu, který kvůli americkým sankcím na Írán pociťuje její nedostatek, píše agentura Reuters.
Zatímco před rokem dodávky činily 300.000 barelů denně, nyní se zatím pohybují na úrovni 50.000 až 60.000 barelů denně a podle průmyslových kruhů není jasné, kdy a o kolik se zvýší.
Zastavení vývozu z Kirkúku v říjnu 2017 zemi za uplynulý rok připravilo na příjmech z ropy o osm miliard dolarů (184 miliard Kč).
Většina iráckého vývozu ropy pochází z polí na jihu země, Kirkúk je ale jedním z největších a nejstarších nalezišť na Blízkém východě. Odhaduje se, že obsahuje na devět miliard barelů těžitelných zásob ropy.
Kirkúk je důležitý pro export do Turecka. Obnovení dodávek z tohoto ropného pole potvrdil i mluvčí ministerstva průmyslu, dohoda podle něho hovoří o 50.000 až 100.000 barelech denně. Celkový export země se však nezvýší, v první řadě je třeba zásobovat rafinére na severu země, export z Kirkúku bude kompenzován dodávkami z jihu.
Dohoda signalizuje, že nový irácký premiér a ministr ropného průmyslu jsou připraveni pracovat s Irbílem i přes předchozí napětí a selhání referenda o nezávislosti v září 2017. Bagdád a Irbíl se ale ještě nedohodli na maximálním objemu dodávek, ani na rozpočtových záležitostech, uvedla agentura Reuters.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *