Ceny ropy po úterním propadu výrazně rostou

Londýn/New York 21. listopadu (ČTK) – Ceny ropy po úterním propadu zamířily vzhůru. Severomořská ropa Brent si kolem 17:30 SEČ připisovala 2,7 procenta na 64,22 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst o téměř čtyři procenta na 55,55 dolaru za barel.

Během úterního obchodování cena Brentu sestoupila až na 61,71 dolaru za barel, tedy na nejnižší úroveň od loňského prosince. „Úterní pohyb (směrem dolů) byl mimořádně prudký. Po takových pohybech lze očekávat určité oživení,“ uvedl analytik Olivier Jakob ze společnosti Petromatrix.

Na trhu nicméně přetrvávají obavy z nadbytečných dodávek ropy. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 4,9 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst jen o 2,9 milionu barelů.

Pozornost investorů se nyní soustředí na prosincovou schůzku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel spolu s Ruskem a dalšími spojenci podle zdrojů agentury Reuters zvažuje snížení dodávek ropy na trh až o 1,4 milionu barelů denně.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 64,22 62,53
New York – NYMEX WTI leden 55,55 53,43

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *