Trump pochválil Saúdskou Arábii, že přispěla ke zlevnění ropy

Washington 21. listopadu (ČTK) – Americký prezident Donald Trump dnes pochválil Saúdskou Arábii za to, že přispěla k poklesu cen ropy. Učinil tak v době rostoucího tlaku na zavedení sankcí vůči Rijádu v souvislosti s říjnovou vraždou saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, upozorňuje agentura Reuters.
Trump pokles cen ropy přirovnal k „velkému snížení daní“, které by mohlo podpořit hospodářský růst ve Spojených státech i ve zbytku světa. „Ceny ropy jdou dolů. Skvělé!“ napsal americký prezident na svém twitterovém účtu. „Poděkování Saúdské Arábii, ale pojďme ještě níže,“ dodal.
Cena severomořské ropy Brent se začátkem října vyšplhala až na čtyřleté maximum 86,74 dolaru za barel. Od té doby však klesla o více než čtvrtinu, a to mimo jiné díky rekordním dodávkám suroviny ze Saúdské Arábie. Během úterního obchodování cena Brentu sestoupila až na 61,71 dolaru za barel, tedy na nejnižší úroveň od loňského prosince.
Trump v úterý prohlásil, že Spojené státy zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou novináře Chášukdžího stojí saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Mnozí američtí zákonodárci však již nyní vyzývají k zavedení sankcí proti Saúdské Arábii.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *