Prohloubení sporu Ukrajiny a Ruska dopadá na finanční trhy

Londýn 26. listopadu (ČTK) – Na prohloubení sporu mezi Ukrajinou a Ruskem, vyvolaného nedělními incidenty mezi ruskými a ukrajinskými vojenskými loděmi u ukrajinského poloostrova Krym, dnes reagovaly finanční trhy, pod tlakem jsou cenné papíry i měny obou zemí.
Ceny ukrajinských vládních dluhopisů nominovaných v zahraničních měnách klesají, což zvedá jejich výnosy. Ceny dluhopisů nominovaných v dolarech splatných v roce 2025 klesly podle údajů společnosti Refinitiv o 2,2 procenta na 87,2 centů, tedy na úroveň, na níž byly naposledy při ruské anexi Krymu v březnu 2014.
Výnosy z desetiletých dolarových dluhopisů splatných v listopadu 2028 stouply o 38,7 bazických bodů na rekordních 10,832 procenta. Na rekord 10,385 procenta se po obdobném růstu dostaly i výnosy 15letých dluhopisů splatných v září 2032.
Ukrajinská hřivna vůči dolaru oslabila o 0,61 procenta a ukrajinská centrální banka na svých internetových stránkách oznámila, že je připravena na devizovém trhu intervenovat, bude-li to nutné.
Pod tlakem jsou dnes i ruská aktiva. Hlavní index ruské burzy MOEX, který je denominován v rublech a který upřednostňují domácí investoři, dopoledne klesl o 1,3 procenta. Rubl vůči dolaru ztrácel 1,1 procenta.
Ruské bezpečnostní složky v neděli zadržely v Černém moři u ukrajinského poloostrova Krym tři ukrajinské lodě, které údajně nelegálně vpluly do ruských vod. K jejich zastavení byly použity zbraně a zraněni přitom byli tři příslušníci ukrajinského námořnictva.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *