ropa_xPartners

Ceny ropy klesají, Brent se vrátil pod 60 USD

Londýn/New York 28. listopadu (ČTK) – Ceny ropy na světových trzích se dnes snižují a severomořská ropa Brent se vrátila pod 60 dolarů za barel. Za zlevňováním ropy stojí překvapivě silný růst zásob suroviny ve Spojených státech a nejistota, zda se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci dokážou dohodnout na snížení dodávek.

Kolem 17:00 SEČ vykazovala ropa Brent pokles o 1,5 procenta na 59,31 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou ztrácela 1,3 procenta na 50,87 dolaru za barel.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 3,6 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst jen o 769.000 barelů.

Kartel OPEC a jeho spojenci budou o situaci na trhu s ropou jednat příští týden. Podle analytika Stephena Brennocka ze společnosti PVM výsledek tohoto jednání „zůstává zahalen nejistotou“. Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC, dnes upozornila, že nehodlá snižovat dodávky sama.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 59,31 60,21
New York – NYMEX WTI leden 50,87 51,56

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *