Šéf Fedu naznačil možnost dřívějšího konce zvyšování úroků

Washington/New York 28. listopadu (ČTK) – Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell dnes signalizoval, že nynější cyklus zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech by mohl skončit dříve, než se předpokládalo. Americké akcie na jeho slova reagovaly silným růstem, zatímco dolar oslabil.
Powell dnes uvedl, že úrokové sazby ve Spojených státech se již nacházejí těsně pod neutrální úrovní, která nestimuluje, ani neomezuje ekonomiku. Ještě začátkem října přitom tvrdil, že sazby od neutrální úrovně dělí „dlouhá cesta“.
Řada investorů se podle serveru Investing.com domnívá, že Fed by mohl po dosažení neutrální úrovně nynější cyklus postupného zvyšování úrokových sazeb ukončit. Powell dnes upozornil, že pro další vývoj úrokových sazeb neexistuje žádná předem stanovená cesta.
Šéf Fedu dnes rovněž vyjádřil spokojenost se stavem americké ekonomiky. Upozornil, že finanční systém i trhy se zdají být silnější než v době před finanční krizí z roku 2008. Varoval nicméně, že některé typy firemních dluhů se dostaly na riskantní úrovně. Fed podle něj sleduje potenciální slabiny ve finančním systému, aby zajistil jeho pokračující stabilitu.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si kolem 20:00 SEČ připisoval zhruba 2,2 procenta na 25.300 bodů. Euro vykazovalo vůči dolaru nárůst o 0,7 procenta na 1,1370 USD.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *