Čínsko-americké obchodní příměří povzbudilo evropské akcie

Londýn/Berlín/Paříž 3. prosince (ČTK) – Pauza v obchodním sporu mezi Spojenými státy a Čínou, dohodnutá o víkendu na summitu G20 v Buenos Aires, dnes povzbudila také evropské akciové trhy. Vzhůru zamířily například akcie bank, důlních podniků, výrobců aut, technologických společností a ropných firem. Panevropský index STOXX 600 uzavřel dnešní obchodování s nárůstem o 1,1 procenta na 361,18 bodu. Během dne si přitom připisoval až 2,1 procenta.
Německý index DAX, který reaguje na čínsko-americký obchodní spor nejcitlivěji, dnes stoupl o 1,85 procenta na 11.465,46 bodu. To představuje jeho nejvyšší závěrečnou úroveň za poslední tři týdny.
Spojené státy a Čína se na summitu G20 ohledně svého obchodního sporu domluvily na 90denním příměří. Po tuto dobu se budou snažit vyjednat obchodní dohodu a nebudou zavádět nová cla. Čína slíbila i nákup některého zboží z USA.
Největší impulz daly evropským akciím finanční společnosti, především díky růstu akcií banky HSBC, která má silnou vazbu na Čínu. Důlní firmy posílily o více než čtyři procenta v reakci na růst cen kovů, jichž je Čína největším dovozcem. Nejvíce se dařilo akciím Antofagasta, Anglo American a Glencore.
Zpevňují také akcie výrobců automobilů, které zase povzbudil výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Čína souhlasila se snížením cel na dovoz aut vyráběných ve Spojených státech. Automobilky Daimler, BMW a Volkswagen si připsaly od 2,9 procenta do 4,8 procenta.
Výrazný růst zaznamenaly také akcie výrobců luxusního zboží citlivých na vývoj v Číně. Francouzský koncern LVMH si připsal pět procent, majitel Gucci, společnost Kering, dokonce 7,7 procenta.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *