VDA: V Německu se letos prodá 3,4 milionu nových aut

Berlín 5. prosince (zpravodaj ČTK) – V Německu se letos podle sdružení automobilového průmyslu VDA prodá 3,4 milionu nových osobních aut, což je o procento méně než loni. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekl šéf VDA Bernhard Mattes. Nárůst prodeje sdružení nečeká ani v příštím roce.
Pokles prodeje nových aut, který je patrný zejména v posledních měsících, pozorovatelé zdůvodňují především přechodem na nová pravidla měření emisí. Od září kvůli nim výrobci nemohou nabízet některé starší modely, které se do té doby i za pomoci velkých slev snažily rozprodat.
Ještě výrazněji než počet aut prodaných v Německu by měl letos podle VDA poklesnout počet vozů, které zde domácí automobilky vyrobí. Zatímco loni jich bylo 5,6 milionu, letos jich bude 5,1 milionu. Celkový počet aut vyrobených německými firmami ale zůstane na 16,5 milionu. Může za to nárůst počtu německých aut vyrobených v zahraničí. Příští rok by německé automobilky chtěly vyprodukovat celkem 17 milionů vozů.
Na celém světě se podle VDA letos prodá na 85 milionů osobních aut, což je podobné číslo jako loni. V příštím roce jich má být 85,9 milionu. Problémy podle Mattese představují obchodní spory mezi USA a Čínou a také chystané vystoupení Británie z Evropské unie. Například export německých výrobců aut ze Spojených států do Číny za prvních letošních deset měsíců klesl o třetinu, vývoz německých aut do Británie v dosavadním průběhu roku o 14 procent.
Mattes dnes také zopakoval příslib německých automobilek investovat v příštích dvou letech 40 miliard eur (bilion korun) do elektromobility. Počet nabízených elektrických modelů plánují ve stejné době zvýšit z dnešních zhruba 30 na 100.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *