Ceny ropy klesají, dolů je tlačí pokračující oslabování akcií

Londýn/New York 7. prosince (ČTK) – Ceny ropy dnes klesají po výrazném nárůstu v závěru minulého týdne, za kterým stála dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců na snížení těžby. Ropný trh dnes reaguje mimo jiné na pokračující pokles na globálních akciových burzách.

Severomořská ropa Brent kolem 18:00 SEČ ztrácela zhruba 1,3 procenta na 60,88 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o téměř 1,9 procenta na 51,62 dolaru za barel.

V pátek cena Brentu vzrostla o téměř tři procenta. Kartel OPEC podle páteční dohody sníží těžbu ropy o 800.000 barelů denně a jeho spojenci, mezi které patří například Rusko, o dalších 400.000 barelů denně. Cílem opatření je podpořit ceny suroviny a omezit nadbytečné dodávky na trh.

Analytik Edward Bell z bankovní společnosti Emirates NBD nicméně uvedl, že rozsah snížení těžby není dostatečný k tomu, aby zvrátil převis nabídky ropy nad poptávkou. Předpověděl, že v prvním čtvrtletí příštího roku se tento převis bude pohybovat kolem 1,2 milionu barelů denně.

Podle analytičky xPartners Olívie Lacenové je tlak na snižování cen komodity také součástí Trumpovy politiky. „Pokračuje ve své rétorice zaměřené na zvyšování nabídky, a pokles cen tak pokračuje i nadále. Kromě geopolitických záměrů vidí Trump v udržení nízkých cen ropy šanci na podporu hospodářského růstu v USA,“ uvedla Lacenová.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent únor 60,88 61,67
New York – NYMEX WTI leden 51,62 52,61

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *