Trump: Vyjednávání o financování úřadů příliš nepokročila

Washington 6. ledna (ČTK) – Průlom ve vyjednáváních ohledně obnovení financování pro část amerických institucí v sobotu nepřišel, napsala agentura AP po schůzi vysoce postavených členů vlády prezidenta Donalda Trumpa a zástupců demokratických lídrů z Kongresu. Sám Trump se podobně vyjádřil v příspěvku na twitteru. Viceprezident Mike Pence a další pracovníci Bílého domu mají v jednáních se zástupci parlamentu pokračovat už dnes.
Části úřadů federální vlády chybí peníze už více než dva týdny a konec tahanic mezi Bílým domem a Kongresem, které způsobil požadavek Trumpa o vyčlenění prostředků na stavbu hraniční zdi, je zatím v nedohlednu.
„Mnoho pokroku jsme dnes nedosáhli. Na zítra je naplánována další schůze,“ napsal prezident Spojených států na twitter v sobotu večer. Viceprezident Pence na twitteru hovořil o „produktivní“ diskusi, mnoho detailů ale neuvedl.
Během dvouhodinového jednání údajně ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenová seznámila poradce demokratických zákonodárců se situací na hranicích USA s Mexikem, přítomni zřejmě byli také úřadující personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, dále prezidentův zeť a poradce Bílého domu Jared Kushner.
Zdroje z Demokratické strany údajně americkým médiím potvrdily, že řešení vládní krize se dnes příliš nepřiblížilo. Bílý dům údajně nechce ustoupit od požadavku 5,6 miliardy dolarů (zhruba 126 miliard korun) na stavbu zdi a nezváží otevření zablokovaných institucí. Pence napsal, že zástupci vlády na jednání potvrdili odhodlání prezidenta „zajistit hranici, postavit zeď, udržet Američany v bezpečí a znovu otevřít vládu“.
Mulvaney ale po jednání, které ve vysílání televize CNN nazval neproduktivním, obvinil demokraty z toho, že chtějí pouze „zdržovat“. Prezident Trump podle něj ukázal „ochotu vyřešit problém“ a připustil by například stavbu ocelového plotu místo betonové zdi.
„Je těžké si představit, jak by mohlo dojít k pokroku, pokud neobnoví chod vlády,“ řekl médiím v pátek lídr demokratů v americkém senátu Chuck Schumer. On a nová předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová na konci týdne o ukončení sporu jednali přímo s Trumpem. Ten následně novinářům potvrdil, že demokratům během schůze řekl, že úřady by mohly být bez peněž celé měsíce nebo i roky.
Předsedkyně sněmovny Pelosiová při pokračující patové situaci v sobotu oznámila, že demokratičtí poslanci hodlají začít schvalovat zákony pro obnovení chodu jednotlivých složek federální vlády. Začnou údajně s ministerstvem financí, aby zajistili, že Američané obdrží daňová přiznání.
„Zatímco prezident Trump hrozí, že vládu bude držet mimo provoz celé roky, demokraté přistupují k okamžitým dalším krokům ve snaze vládu znovu otevřít, abychom mohli naplnit potřeby amerických občanů, chránit naše hranice a respektovat naše pracující,“ prohlásila Pelosiová.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *