Britský parlament omezil možnosti vlády na brexit bez dohody

Londýn 8. ledna (ČTK) – Vláda britské premiérky Theresy Mayové dnes utrpěla porážku v Dolní sněmovně, která schválila opatření výrazně omezující možnost kabinetu dovést zemi k odchodu z Evropské unie bez uzavřené dohody. Těsně schválený dodatek k rozpočtovému zákonu dává podle britských médií větší moc do rukou poslanců, jejichž souhlas bude vláda pro případ neřízeného brexitu potřebovat, aby mohla využívat na chod úřadů peníze z daní. Opoziční labouristé dnes oznámili, že parlament bude o samotné dohodě hlasovat v úterý 15. ledna.
Výsledek dnešního hlasování 303 ku 297 dokládá podle britských komentátorů křehkost pozice Mayové, která hodlá příští týden předložit parlamentu ke schválení dohodu s velmi nejistou podporou.
„Toto hlasování je významným krokem, který má zabránit brexitu bez dohody. Dokazuje, že v parlamentu, vládě ani v zemi není většina, která by byla pro vybourání se z EU bez dohody,“ ocenil schválení dodatku vůdce labouristů Jeremy Corbyn.
Jeho strana dnes s odvoláním na předběžný plán pětidenní debaty podle agentury Reuters uvedla, že parlament začne o dohodě debatovat ve středu a skončí před hlasováním plánovaným na úterních 20:00 SEČ.
Před neřízeným odchodem z unie, který prosazují zvláště někteří konzervativní zastánci tvrdého brexitu, po dnešním zasedání kabinetu varovali i někteří ministři. Vláda však zároveň začala připravovat obyvatele země na situaci, kdy se 29. března ocitnou mimo unii bez jakékoli smlouvy upravující vzájemné vztahy. Vládní úřady spustily webové stránky a rozhlasovou reklamní kampaň informující o praktických dopadech neřízeného brexitu na každodenní život.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *