Španělské odbory dohodly kolektivní smlouvu s Ryanairem

Madrid 9. ledna (ČTK) – Odborové svazy irských nízkonákladových aerolinek Ryanair zastupující zaměstnance palubního personálu ve Španělsku se předběžně dohodly s vedením aerolinek na kolektivní smlouvě a odvolaly stávky, které se měly uskutečnit 10. a 13. ledna. Oznámily to dnes odborové svazy SITCPLA a USO.
„Věříme, že je to stěžejní úspěch, který obsahuje záruku stability zaměstnanosti a zlepšení pracovních podmínek spolu s hlavním bodem sporu, uplatnění španělských právních předpisů,“ uvedly odbory v prohlášení. Oba svazy zastupují zhruba 1800 zaměstnanců a jejich hlavním požadavkem bylo, aby dohody byly uzavřené podle španělského práva a nikoliv podle irského, jak tomu bylo doposud.
Svaz USO na twitteru upozornil, že dohodu se podařilo uzavřít po více než roce tvrdých jednání. Detaily dohody nejsou známy, uvedly agentury DPA a Reuters.
Ryanair poprvé ve své více než třicetileté historii uznal odbory předloni v prosinci, aby tak odvrátil masové stávky, které mu hrozily v předvánočním období. Nedařilo se mu však s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách. Loni v létě tak odbory zahájily největší vlnu stávek v historii firmy, která způsobila rušení stovek letů.
Ryanair si zatím dojednal pracovní dohody mimo jiné se zaměstnanci v Británii, Německu, Portugalsku a v Itálii.
Ryanair létá do desítek zemí, včetně České republiky. Loni přepravil zhruba 139 milionů cestujících. Španělsko je pro Ryanair třetím největším trhem, má tam 13 ze svých 89 základen.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *