Čínský vývoz se v březnu vrátil k růstu

Čínský export se v březnu navzdory obchodnímu konfliktu se Spojenými státy vrátil k růstu. Meziročně stoupl o 14,2 procenta po únorovém propadu o 20,8 procenta, vyplývá z dnešních údajů čínského celního úřadu.

Růst exportu byl v březnu nejsilnější za posledních pět měsíců. Navíc výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 7,3 procenta.

Čínský dovoz se nicméně již čtvrtý měsíc za sebou snížil. Tempo jeho meziročního poklesu navíc zrychlilo na 7,6 procenta z únorových 5,2 procenta, ačkoli analytici předpovídali zpomalení na 1,3 procenta.

Někteří odborníci navíc upozorňují, že za březnovým prudkým růstem exportu mohly stát spíše sezonní faktory než oživení světové poptávky. „Vzhledem k tomu, že globální růst v příštích čtvrtletích zřejmě zůstane slabý, vypadá silné oživení exportu nepravděpodobně,“ uvedl analytik Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics.

Mezi Spojenými státy a Čínou v loňském roce vypukla obchodní válka, v jejímž rámci na sebe tyto dvě země vzájemně uvalovaly nová cla. V současnosti se Washington a Peking snaží sjednat obchodní dohodu, která by obchodní spory mezi dvěma největšími ekonomikami světa ukončila.

Zdroj: ČTK

Čtěte také:

Čína chystá opatření na podporu ekonomiky.

 

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *