Odbory Ferrometu a Válcoven trub se obrátí na zprostředkovatele

Odboráři z hutních závodů Ferromet a Válcoven trub Chomutov, kteří jsou téměř měsíc ve stávkové pohotovosti, navrhnou příští týden vedení společnosti jméno zprostředkovatele. Jednání s vedením firmy nevedlo k dohodě. Odbory ale stále upřednostňují přímé jednání s vedením společnosti. ČTK to dnes řekl předseda odborové organizace Železárny Veselí Stanislav Malušek.

„Jednání se mělo uskutečnit až tento týden, nakonec proběhlo minulou sobotu. Nebyli na něm moji dva kolegové a vedení společnosti na naše požadavky nepřistoupilo,“ uvedl Malušek. Tři odborové organizace požadují po vedení společnosti podpis kolektivní smlouvy s podmínkami, na nichž se už domluvili v březnu. Podle původní dohody měly mzdy všech zaměstnanců vzrůst minimálně o sedm procent. „Nový návrh vedení je však takový, že by vzrostly maximálně o sedm procent při splnění cílového úkolu,“ sdělil ČTK dnes předseda odborové organizace Válcoven trub v Chomutově Josef Maršálek. Cílový úkol ale není podle odborářů definován, a proto se domnívají, že by mzdy nerostly vůbec. Nadto odboráři požadují, aby každému ze zaměstnanců vzrostla mzda o tisíc korun. „Vedení společnosti navrhuje o 200 korun, což je pro nás naprosto nepřijatelné,“ doplnil Malušek.

Odboráři se i přesto budou dál snažit jednat s vedením společnosti a navrhnou mu příští týden jméno zprostředkovatele. Pokud na ně vedení společnosti nepřistoupí, obrátí se na ministerstvo práce a sociálních věcí, aby zprostředkovatele ustanovilo.

Hutní společnosti Ferromet a Válcovny trub zaměstnávají lidi ve svých divizích ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku, Chomutově a Hrádku u Rokycan. Vyrábí ocelové trubky, tyče, ingoty a speciální profily.

Podle Maluška pracuje v Železárnách ve Veselí 254 zaměstnanců a jejich průměrná hrubá mzda je 25.322 korun. Ve Válcovnách Chomutov je 250 zaměstnanců s průměrnou mzdou 30.534 koruny a v Železárnách v Hrádku pracuje 159 zaměstnanců s průměrnou mzdou 31.000 korun.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *