Úrokové sazby zůstávají po středečním zasedání Fedu stejné

Úrokové sazby zůstávají po středečním zasedání Fedu v intervalu mezi 2,25 až 2,5 procenty. Dle slov předsedy Fedu Jerome Powella nebyl důvod pro zvýšení sazeb. V dohledu není ani snižování úrokových sazeb.

Další členové Fedu se však bojí, že nejsou dostatečně vybaveni na boj s příští recesí v kontextu systému cílování inflace. Bude proto potřeba vymyslet další způsoby a strategie pro dosažení inflačního cíle ve světě s velice nízkou inflaci a levnými úvěry. Vymýšlet nové strategie není vůbec jednoduché.

Zatímco při krizi v letech 2007 až 2009 centrální banky všude ve světě sahaly po nekonvenčních nástrojích, jako byl v tu dobu nákup dluhopisů, dnes je tato praktika naprostým standardem. V letech 2007 až 2009 přitom měla většina centrálních bankéřů pocit, že reagují na výjimečnou událost, která se objeví pouze jednou za život. O dekádu později je využívání těchto nástrojů normou.

Přílišný růst inflace ani úrokových sazeb v USA nelze očekávat ani přes nezaměstnanost blížící se 50 letému minimu. Fed tak nemá příliš manévrovacího prostoru. Možnosti snižování úrokových sazeb za účelem stimulace ekonomiky v době krize jsou v dnešním světě omezené.

Zdroj: CETA

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *