Ruská rafinerie Antipinskij po sporu s VTB vyhlásila úpadek

Ruská rafinerie Antipinskij podala návrh na vyhlášení úpadku. Učinila tak několik týdnů poté, co londýnský soud ve sporu této rafinerie s ruskou obchodní společností VTB Commodities Trading nařídil zmrazit aktiva rafinerie. Podle ruské soudní databáze jsou vůči firmě evidovány pohledávky za 346,5 miliardy rublů (více než 123 miliard Kč), uvedla dnes agentura Reuters.

Rafinerie s roční kapacitou devět milionů tun ročně v posledních měsících několikrát zastavila provoz, protože neměla peníze na zaplacení dodávek ropy, uvedl Reuters s odkazem na zdroje z odvětví. V reakci na žalobu obchodní společnosti VTB Commodities Trading soud v Londýně v dubnu vydal celosvětově platný příkaz zmrazit aktiva rafinerie v objemu 225 milionů eur (5,8 miliardy Kč).

Nařízení se vztahuje na vybavení a majetek rafinerie v Ťumeňské oblasti na Sibiři, stejně jako například na ropné produkty uskladněné v Ťumeni a na jednom z jejích tankerů v přístavu Murmansk. Bez souhlasu VTB Commodities Trading rafinerie také nesmí jiným firmám prodávat vakuový plynový olej (VGO).

O záměru vyhlásit úpadek rafinerie informovala už v dubnu. Firma tvrdí, že její platební neschopnost částečně způsobila skutečnost, že někteří obchodníci letos přestali platit zálohy na ropné produkty, VTB Commodities Trading nevyjímaje.

Společnost VTB agentuře Reuters sdělila, že se musela obrátit na soud, protože rafinérie Antipinskij několik měsíců neplnila smluvní závazky vůči VTB. Hlavním věřitelem rafinerie je ruská banka Sberbank. Ta uvedla, že bude chránit své zájmy všemi dostupnými prostředky.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *