Důvěra v ekonomiku klesla,důvodem jsou obavy z vývoje v zahraničí

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu poklesla na nejnižší úroveň za téměř tři roky. Důvodem jsou podle analytiků hlavně obavy z vývoje v zahraničí, především kvůli obnovení obchodních válek mezi USA a Čínou. Indikátor důvěry oproti dubnu klesl o 1,4 bodu na hodnotu 95,7, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně klesla důvěra u podnikatelů, zatímco u spotřebitelů stoupla. Meziročně se důvěra v květnu snížila mezi podnikateli i spotřebiteli.

Souhrnný indikátor důvěry v české hospodářství byl nižší naposledy v červenci roku 2016. Celková důvěra podnikatelů se v květnu meziměsíčně snížila o dva body na hodnotu 93,8. Důvěra spotřebitelů se naopak meziměsíčně zvýšila o 1,3 bodu na hodnotu 105,1.

Méně v květnu důvěřovali tuzemské ekonomice ve srovnání s dubnem podnikatelé v průmyslu a vybraných službách. Průmyslové podniky očekávají podle ČSÚ pro příští tři měsíce pokles tempa růstu výroby. „Zástupci průmyslových podniků ve svých odpovědích mimo jiné zohlednili plánované letní odstávky a celozávodní dovolené,“ sdělil vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. U stavebníků důvěra po dubnovém poklesu vzrostla a mírně stoupla také u podnikatelů v obchodě. Ve srovnání s loňským květnem však důvěra rostla jenom u podnikatelů ve stavebnictví.

U spotřebitelů se v květnu zvýšily plány na spoření, zatímco obavy ze zhoršení ekonomické situace nerostly. „Z pohledu konjunkturálních průzkumů to znamená, že spotřebitelé mají dostatek volných finančních prostředků, které mohou odkládat stranou. Nejedná se tedy o případ, že musí nutně uspořit nějaké peníze, aby si našetřili na určité nutné budoucí výdaje,“ doplnil Obst.

Pokles celkové důvěry v českou ekonomiku je podle analytiků oslovených ČTK způsoben především obavou ohledně dalšího vývoje v zahraničí, který bude mít vliv na důvěru i v dalších měsících. Vzhledem k opětovnému vyhrocení obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou není pokles důvěry v ekonomiku podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera překvapující. Obdobná situace je podle něj kromě Česka i v dalších zemích. „To vše naznačuje, že rizika ohledně budoucího zahraničního vývoje zůstávají zvýšená, což představuje nejistotu zejména pro další vývoj tuzemského průmyslu,“ sdělil.

„Je otázkou, zda vyznění květnového průzkumu bude potvrzeno i v dalších měsících, nicméně pokles důvěry v průmyslu a službách v zásadě odpovídá obdobným signálům, jež přicházejí z ekonomiky eurozóny. Vývoj v zahraničí, a především pak v německém průmyslu bude do dalších měsíců alfou a omegou i pro vývoj v tuzemském průmyslu,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *