Další pád úrokových sazeb

Trendy v globální měnové politice se v současnosti přesouvají k uvolněnějším režimům a centrální banky skrze klesající úrokové sazby povolují šrouby, aby dosáhly svých inflačních cílů a podpořili domácí ekonomiky. Reagují tím na slábnoucí globální ekonomický růst a eskalující obchodní napětí mezi USA a Čínou.

Americko-čínská obchodní válka významně postihla trhy také v Asii. V minulém týdnu došlo ke snížení úrokových sazeb hned ve třech asijských centrálních bankách – v Indii, Thajsku, Novém Zélandu a Filipínách. V Indii došlo ke snížení základní sazby z původních 5,75 % na 5,4 %, Thajská centrální banka snížila sazby z 1,75 % na 1,5 %, na Novém Zélandu došlo ke snížení z 1,5 % na 1 % a na Filipínách tamní centrální banka snížila sazby z 4,5 % na 4,25 %.

Je nyní otázkou, jak budou reagovat ECB a FED. Spekulace ohledně dalšího snižování amerických sazeb sílí a zřejmě se tomu stane již v září letošního roku. Stejně tak ECB, která musí kalkulovat s propadem německého průmyslu či hrozbě předčasných italských voleb, bude muset zakročit, např. snížením depozitní sazby.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *