USA chtějí zabránit propuštění íránského tankeru z Gibraltaru

USA chtějí, aby úřady na Gibraltaru dál blokovaly íránský ropný tanker Grace 1. Požádalo o to americké ministerstvo spravedlnosti. Dnes má o tankeru rozhodovat gibraltarský soud a očekávalo se, že loď propustí. Plavidlo je v rukách gibraltarských úřadů od 4. července, protože údajně vezlo ropu do Sýrie, což protisyrské sankce Evropské unie nedovolují.

Gibraltarská televize gbc dnes oznámila, že americké ministerstvo spravedlnosti podalo časně ráno žádost o další zadržení tankeru. Generální prokurátor takový krok neměl v úmyslu a loď měla odplout, nyní však musí soud rozhodnout o americké žádosti. Podle gbc zatím není jasné, čím USA svůj požadavek zdůvodňují.

List Gibraltar Chronicle píše, že verdikt padne odpoledne, podle televize by měl soud začít jednat v 16:00 SELČ.

Gibraltarské úřady rovněž oznámily, že kapitán a tři členové posádky Grace 1, kteří byli na svobodě na kauci, byli nyní formálně osvobozeni.

Írán považuje zadržení své lodě za nelegální a ohradil se proti němu. Čtrnáct dní po rozhodnutí Gilbraltaru pak Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Obvinili ho z porušení pravidel námořní dopravy, což ale Británie popírá a považuje záležitost za odvetu za Grace 1.

Potíže civilních lodí s ropou se množí v oblasti Perského zálivu kvůli vyhroceným íránsko-americkým vztahům. Loni Spojené státy vypověděly dohodu o íránském jaderném programu a obnovily proti Íránu sankce. Teherán pohrozil, že může ochromit strategickou trasu pro přepravu ropy, jež vede Perským zálivem.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *