Trump se znepokojuje kvůli Hongkongu

Washington 16. srpna (ČTK) – Americký prezident Donald Trump uvedl, že jej „velice znepokojuje“ riziko, že Čína násilně potlačí protesty v Hongkongu. Ujistil, že o tom míní brzy hovořit se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Trump, který s novináři hovořil před odletem na setkání s voliči ve státu New Hampshire, také počítá s tím, že obchodní válka s Čínou bude krátká.

„Chtěl bych opravdu vidět, že Čína vyřeší problém v Hongkongu humánně,“ řekl Trump. „Opravdu plně důvěřuji prezidentovi Si a vím, že kdyby se rozhodl jednat se zástupci (demonstrantů), mohl by problém vyřešit velice rychle,“ dodal.

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, zažívá už více než dva měsíce mohutné demonstrace. Začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně ale přerostly v požadavek větší demokratičnosti politického systému a odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Mezi požadavky se objevuje také omezení vstupu návštěvníků z pevninské Číny do Hongkongu.

Čína mezitím dala najevo, že nehodlá situaci jen přihlížet a do oblasti sousedící s Hongkongem přesouvá polovojenské síly.

Trump také uvedl, že nadále počítá s obchodními jednáními s Čínou v září, ale za ještě důležitější pokládá telefonáty s čínskými partnery, tyto rozhovory označil za produktivní. Zopakoval také své přesvědčení, že si Čína přeje dospět k dohodě a že má brzy hovořit s čínským prezidentem, kterého „dobře zná“.

„Ne,“ odpověděl Trump na otázku, zda se neobává, že pokračující obchodní válka s Čínou povede k recesi. „Myslím, že čím déle trvá obchodní válka, tím je Čína slabší a my sílíme,“ řekl. „Mám pocit, že (obchodní válka) bude dost krátká,“ zdůraznil americký prezident a předpověděl Spojeným státům dlouhou éru rozkvětu a úspěchu.

Američtí a čínští vyjednávači se mají setkat příští měsíc ve Washingtonu, ale konkrétní datum ještě nebylo oznámeno.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *