Příští týden budou ve Varšavě jednat česká a polská vláda

Praha 22. srpna (ČTK) – Ve středu příští týden se ve Varšavě uskuteční společné zasedání české a polské vlády. Podle informací ČTK by se za Česko měli zasedání zúčastnit premiér Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec (oba ANO), vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček a pravděpodobně i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO). Zatím poslední společné jednání obou kabinetů se konalo loni v listopadu v Praze.

Ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě uvedlo, že by Brabec měl ve Varšavě se svým protějškem Henrykem Kowalczykem jednat především o problematice polského záměru rozšířit hnědouhelný důl Turów, který se nachází poblíž českých hranic. Česká vláda podle ministerstva hodlá na schůzce zopakovat svůj požadavek na jasné stanovení mechanismu kompenzací za případně způsobené újmy v důsledku činnosti dolu.

Ministr průmyslu Havlíček ČTK řekl, že bude jednat s kolegy z oblasti průmyslu a obchodu a také energetiky. S polským protějškem chce zhodnotit vzájemný obchod, Polsko je podle něj pro Českou republiku důležitým obchodním partnerem. Diskutovat pak chce také o podpoře v oblasti jaderné energetiky. Polsko je podle něj připraveno zaujmout takovou pozici, že Česko bude lídrem jádra v rámci zemí visegrádské čtyřky (V4), kterou vedle Česka a Polska tvoří také Slovensko a Maďarsko. Polsko je jedinou zemí V4, která zatím žádnou jadernou elektrárnu neprovozuje, plánuje ale její výstavbu. Česko by podle Havlíčka mohlo Varšavě předat své zkušenosti v této oblasti.

Společné zasedání vlád ve Varšavě bude šesté v pořadí. Zatím poslední společné jednání české a polské vlády se uskutečnilo loni v listopadu v Praze. Za obě strany se tehdy jednání účastnili vedle premiérů Babiše a Mateusze Morawieckého ministři životního prostředí, dopravy, vnitra, zahraničí, zemědělství, průmyslu a pro místní rozvoj. Vlády se tehdy zabývaly zejména hospodářskou agendou, přeshraniční dopravou, energetikou a evropskou problematikou.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *