Průměrná sazba hypotečního úvěru stoupla v srpnu na 2,81 pct.

Průměrná sazba hypotečního úvěru činila v srpnu 2,81 procenta. Meziročně jde o nárůst o 0,26 procentního bodu, proti červenci o 0,07 bodu. V lednu a únoru průměrné sazby překonaly hranici tří procent, takže letos jdou spíše dolů, vyplývá z dat Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů za letošní srpen.

„Hypoteční trh letos zažívá ochlazení v podobě meziročního poklesu počtu i objemu sjednaných úvěrů o 30, respektive 20 procent. Na to banky začaly pomalu reagovat opětným snižováním úrokových sazeb,“ uvedl hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák. Snižování sazeb bank bude podle něj vrcholit ve čtvrtém čtvrtletí, kdy očekává nejsilnější boj o zákazníka.

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů sleduje vývoj hypoték od ledna 2015, kdy průměrná sazba byla 2,45 procenta. Nejnižší hodnotu vykázal Index v prosinci 2016, kdy sazby klesly na 1,77 procenta.
Na trhu postupně roste obliba delších fixací úrokových sazeb, jak dokládá Broker Consuting FIXIndex. V Česku je dlouhodobě nejpopulárnější fixace úrokových sazeb na pět let, ale v posledních třech letech roste obliba fixací na sedm či deset let. „Tyto sazby totiž zaznamenaly podobný vývoj jako pětiletá fixace, a dokonce u některých bank je sazba pro ně stejná nebo i mírně nižší. Banky se tak snaží klienty udržet dlouhodobě za poměrně příznivou sazbu,“ upozornil Novák.

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u hypotečních úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů. Jde o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Čím je vyšší úvěr, tím tedy jeho sazba do indexu vstupuje větší vahou.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *