Euro zpevňuje, pomáhají naděje na fiskální stimulaci v Německu

Londýn/New York 9. září (ČTK) – Euro dnes na devizových trzích zpevňuje, pomáhají mu naděje na rozpočtová opatření s cílem podpořit německou ekonomiku. Ve výraznějším růstu však euru brání vyhlídky na uvolňování měnové politiky v eurozóně. Kolem 17:30 SELČ euro k dolaru přidávalo kolem 0,3 procenta na 1,1060 USD.

Zdroje agentury Reuters dnes uvedly, že Německo zvažuje kroky, které by vládě umožnily obejít přísná fiskální pravidla a výrazně zvýšit veřejné investice prostřednictvím nových půjček. Berlín se podle zdrojů zabývá možností vytvořit za tímto účelem nezávislé veřejné instituce, jejichž půjčky by se nezapočítávaly do spolkového rozpočtu.

„Klíčovou součástí (německé vládní) koalice je závazek udržovat vyrovnané rozpočty. Pokud od něj upustí, mohlo by to být velmi příznivé pro euro a velmi nepříznivé pro dolar,“ cituje agentura Reuters analytika Bipana Raie ze společnosti CIBC Capital Markets.

Růst kurzu eura ale brzdí blížící se zasedání Evropské centrální banky (ECB), které bude ve čtvrtek. ECB v létě signalizovala, že by mohla přikročit k dalšímu snížení úroků či k novým nákupům dluhopisů. Pokud by ale banka v uvolňování měnové politiky zašla méně daleko, než se očekává, mohlo by to jednotnou evropskou měnu podpořit.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *