Premiantem STARTU zůstávají akcie UDI, developer jim dal přednost před dluhopisy

Podle zpráv z Burzy cenných papírů jsou na trhu Start nejobchodovanějšími akcie společnosti UDI CEE. Zatímco v září byly během obchodního dne zobchodovány akcie za více než půl milionu korun, v srpnovém obchodním dni činil jejich obrat téměř pět milionů. V obou případech akcie posílily o necelé procento.

Developerská skupina UDI vstoupila na burzovní trh vloni. Upsala přibližně 37 % svého základního kapitálu a získala téměř 260 milionů korun. Pro tento způsob financování se skupina rozhodla v době rychlé expanze, kdy developuje a staví nové projekty nejen na domovském českém trhu, ale kupuje pozemky i v řadě středoevropských metropolí, jakými jsou Budapešť, Varšava nebo Bělehrad. „S ohledem na nárůst počtu projektů i jejich velikost se zvyšuje tlak na ekvitu, tedy na spoluúčast vlastními zdroji na financování projektů. Pro nás byl vstup na START určitou zkouškou, zda se jedná do budoucna o správný alternativní nástroj na získávání zdrojů,“ řekl k motivaci vstoupit na pražskou burzu Libor Táborský, finanční ředitel skupiny UDI.

S výsledky panuje ve firmě spokojenost, i když obchodování na STARTu zůstává trochu za očekáváním v segmentu institucionálních investorů. „V případě zapojení větších finančních institucí a bank by samozřejmě vzrostly i obchodované objemy. Na jednu stranu mají přetlak zdrojů a na stranu druhou nejsou moc aktivní v jejich umisťování, což je pro nás určité zklamání. START tak zatím zůstává doménou individuálních investorů. Máme však signály, že i institucionální investoři už mění svůj postoj,“ vysvětluje Táborský.

Do aktuálního tuzemského boomu vydávání firemních dluhopisů se UDI dosud nezapojila, ačkoli ji v omezené míře zvažuje.

Do aktuálního tuzemského boomu vydávání firemních dluhopisů se UDI ve větší míře dosud nezapojila. V minulosti menší neveřejné emise dluhopisů byly vydány a s ohledem na jejich splatnosti jsou stále validní. „Debaty nad případnými novými emisemi dluhopisů probíhají, zároveň ale bereme v úvahu možné regulace ze strany ČNB,“ říká Táborský.

Namísto dluhopisů si šla společnost pro peníze právě na START. Táborský shrnuje výhody: „Vycházíme z toho, že investice do akcií je pro investora, který hledá zhodnocení svých zdrojů, lepším nástrojem s ohledem na transparentnost, prověření ČNB i Burzou, povinností pravidelně informovat a auditovat společnost. V neposlední řadě získává akciemi podíl na majetku firmy, a má tak případně i možnost aktivně vystoupit a ovlivnit vývoj společnosti.“

Společnost používá k financování jednotlivých developerských projektů v průměru 25 – 30 % vlastních zdrojů, ty pak doplňují bankovní seniorní úvěry. Jako vlastní zdroje podle Táborského slouží zisky z předchozích projektů skupiny. Příležitostně je UDI kombinuje s vlastními zdroji některých silných finančních partnerů, kteří s developerem vstupují do vybraných projektů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *