Ropa klesá kvůli snížení napětí v Perském zálivu

Po dramatickém vzestupu (několik hodin se barel ropy brent pohyboval blízko 70 dolarů za barel) způsobeném raketovým úrokem na Saudskou rafinerii se minulý týden nesl ve znamení poměrně prudkého propadu cen. Z 64 dolarů za barel se v pondělí došlo k poklesu na 61,8 dolarů za barel v pátek. 

Důvodů pro tento pokles je několik. Jednak Saudská Arábie souhlasila s omezeným klidem zbraní v některých částech Jemenu, konec války v této zemi by mohl výrazně snížit napětí na Blízkém východě. Dále trhy také uklidnil fakt, že poškozená rafinerie by také mohla brzy začít znovu fungovat. Trhy také reflektují přetrvávající nejistotu ve vztazích Číny a USA a možnost celní války mezi těmito dvěma státy. Obchodní válka by velmi pravděpodobně ceny ropy srazila dolů vzhledem ke snížení poptávky. 

Tento trend však nemusí dlouho pokračovat, regionální rivalita mezi Saudskou Arábií a Íránem byla posledním útokem jen prohloubena. Další věcí pak jsou americké sankce proti Íránu, které silně poškozují místní ekonomiku. Je nutné brát v úvahu, že Írán v minulosti opakovaně útočil na tankery v situacích, kdy se cítil ohrožen.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *