V Bagdádu a na jihu Iráku kvůli demonstracím vypnuli internet

Irácké úřady odpojily internet v Bagdádu a na jihu země. S odvoláním na nevládní organizaci NetBlock o tom dnes informovala agentura AFP. V Iráku pokračovaly i v noci na dnešek protivládní protesty zejména v blízkosti vládních budovu v metropoli. Demonstrace začaly v říjnu a o život při nich přišlo podle AFP na 270 lidí.

Úřady internet vypnuly už při první vlně protestů na začátku října a provoz pak obnovovaly velmi pomalu. NetBlocks tvrdí, že nynější stav „telekomunikačních omezení je nejhorší od začátku nepokojů“.

Jak píše AFP, druhá vlna demonstrací, která začala 24. října, nabývá ráz akcí občanské neposlušnosti, avšak v pondělí zase došlo na násilnosti a o život přišlo pět lidí.

Krveprolití zažilo šíitské město Karbalá, které leží jižně od Bagdádu a kde členové bezpečnosti v noci na pondělí zabili čtyři lidi, když se pokusili zapálit íránský konzulát. Násilnosti pak pokračovaly v centru Bagdádu a trvaly až do noci na dnešek.

První vlna protestů trvala od 1. do 6. října. Už 3. října vláda přerušila připojení k internetu a obnovila je až za čtrnáct dní. Zároveň byly zablokovány i sociální sítě. Toto opatření sice stále trvá, ale dá se obejít díky virtuální soukromé síti (VPN).

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *