Auto, SUV, cesta

Prodej terénních aut a SUV v Německu láme rekordy

Sportovně-užitkové vozy (SUV) a terénní automobily sice vyvolávají ve společnosti značně protichůdné postoje, jejich prodej v Německu však letos láme rekordy. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na údaje spolkového úřadu pro motorová vozidla KBA. Celoroční prodej těchto vozů v Německu dosud nikdy nepřekonal hranici jednoho milionu, letos se mu to však podařilo již za 11 měsíců.

V období od ledna do listopadu se prodej meziročně zvýšil o 18 procent na 1,03 milionu. V celém letošním roce by měl činit zhruba 1,1 milionu, zatímco v roce 2015 se pohyboval jen kolem 600.000 vozů, píše DPA.

Terénní automobily a SUV mají řadu kritiků. „Trend přechodu k SUV je absurdně chybným vývojem v době klimatické krize,“ uvedla poslankyně Spolkového sněmu Ingrid Remmersová z opoziční strany Levice.

Německé sdružení automobilového průmyslu VDA nicméně kritiku vysoké spotřeby a emisí odmítá. SUV jsou podle něj „velmi efektivní“ a vypouštějí do ovzduší zhruba stejné množství oxidu uhličitého jako běžné osobní vozy střední třídy.

Zájem o SUV v poslední době roste rovněž v České republice. Podíl SUV na českém automobilovém trhu se podle dřívějších údajů Svazu dovozců automobilů za posledních pět let zdvojnásobil.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *