Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok

Ruská centrální banka dnes snížila klíčovou úrokovou sazbu na 6,25 z 6,5 procenta. Půjčování peněz letos zlevnila užpopáté a podle svého dnešního sdělení zvažuje, že kvůli zpomalování inflace bude v politice snižování úroků pokračovat i v první polovině příštího roku.

Krok banky je v souladu s očekáváním analytiků. Ti v anketě agentury Reuters ze začátku prosince také odhadovali, že banka sníží sazbu o čtvrt procentního bodu.

„Pokud se situace bude vyvíjet v souladu se základní prognózou, ruská centrální banka zváží potřebu dalšího snížení klíčových sazeb v první polovině roku 2020,“ uvedla banka v dnešním prohlášení.

Banku ke kroku přiměl vývoj inflace, což je hlavní indikátor, který se svým postupem snaží držet pod kontrolou. Ta podle údajů z 9. prosince zpomalila na 3,4 procenta, a dostala se tak pod hranici čtyř procent, kterou banka stanovila několik týdnů předtím. Centrální banka dnes proto také upravila právě svůj odhad inflace. Očekává, že se inflace v závěru roku bude pohybovat mezi 2,9 až 3,2 procenta. V prvním čtvrtletí roku 2020 by se pak měla dostat pod tři procenta.

V říjnu ruská centrální banka snížila klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,5 procenta. Uskutečnila tak nejvýraznější snížení úroků za dva roky. Banka se prostřednictvím redukce nákladů na půjčky snaží podpořit hospodářský růst i inflaci.

Výhled ruské ekonomiky pro letošní i příští rok v říjnu zhoršila Světová banka. Letos podle nové prognózy počítá s růstem o jedno procento namísto dříve předpokládaných 1,2 procenta. Odhad růstu v příštím roce banka snížila na 1,7 procenta z 1,8 procenta. Loni ruská ekonomika vzrostla o 2,3 procenta, tedy nejprudším tempem za šest let.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *