Indický dovoz palmového oleje na sedmnáctiměsíčním minimu

Dovoz palmového oleje do Indie klesl v listopadu meziročně o tři procenta. Rostou obavy ze zvýšení cla na olej z Malajsie.

Listopadový import palmového oleje do Indie dosahoval necelých 672 tisíc tun, což je nejnižší úroveň od července loňského roku. Přitom ještě o měsíc dříve činil dovoz této komodity téměř 780 tisíc tun. Indičtí zpracovatelé potravinářského oleje téměř zastavily jakékoli nákupy palmového oleje původem z Malajsie. Obávají se totiž, že Dillí zvýší cla na jeho dovoz a přijme další opatření k omezení jeho importu v reakci na malajsijskou kritiku kroků indické vlády vůči autonomii Kašmíru.

Pokud by k takovým nástrojům Dillí skutečně sáhlo, Malajsie to může citelně posílit. Je totiž na indickém odbytu palmového oleje poměrně značně závislá, neboť Indie jej odebírá fakticky jen ze dvou zemí: Malajsie a Indonésie. Není však jasné, jak by mohly indonéské kapacity indickou poptávku po palmovém oleji zcela uspokojit. Indie je vůbec největším dovozcem potravinářských olejů světa. Vedle palmového oleje dováží také olej sójový, a to hlavně z Argentiny a Brazílie, nebo slunečnicový, jenž dováží převážně z Ukrajiny a Ruska.

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *