Francouzská ministryně čelí kritice za dovolenou v době stávek

Francouzské odbory a opozice kritizují ministryni životního prostředí Élisabeth Borneovou, jejíž úřad má na starosti i dopravu a která v době pokračujících stávek na železnici a v pařížském dopravním podniku odletěla na vánoční dovolenou do Maroka. Ministr vnitra Christophe Castaner dnes ve francouzské televizi svou vládní kolegyni hájil, má podle něj na volno nárok.

„Strategií vlády je nechat věci vyhnít, vláda a odbory už nejsou vůbec v kontaktu,“ řekl serveru France Info Eric Meyer, představitel železniční odborové organizace Sud Rail. Dodal, že ho proto prázdniny ministryně v době, kdy zemi paralyzují stávky v dopravě, nepřekvapily.

Podle ministra vnitra Castanera si ale i Borneová dovolenou zaslouží a stejně jako další členové vlády chtěla strávit několik dní se svou rodinou. „Myslím, že je to zbytečná polemika,“ řekl ministr.

Stávky v dopravě a doprovodné protivládní demonstrace ve Francii začaly 5. prosince na protest proti vládnímu návrhu reformy důchodů. Odbory protestní akce nepřerušily ani o Vánocích, a mnoha lidem tak zkomplikovaly přesuny na svátky. Dnes například jezdí jen polovina rychlovlaků TGV a uzavřena je třetina linek pařížského metra.

Stávka dnes vstoupila do čtvrtého týdne a trvá již stejně dlouho jako podobná protestní akce z roku 1995, tedy 22 dní, napsal deník Le Monde. Konec je podle něj v nedohlednu a provoz na železnici a v pařížské MHD bude omezen i v dalších dnech. List připomněl, že další kolo jednání mezi vládou a odbory se má uskutečnit až 7. ledna.

Rekord v délce stávky v dopravě byl podle Le Monde zaznamenán na přelomu let 1986 a 1987. Zaměstnanci státní železniční společnosti SNCF tehdy kvůli platům a pracovním podmínkám stávkovali 28 dní, rovněž bez vánoční pauzy.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *