Traton nabízí 2,9 miliardy USD za převzetí Navistaru

Výrobce nákladních aut Traton, který patří do skupiny Volkswagen, učinil nabídku na odkup zbývajících akcií amerického výrobce nákladních aut Navistar International, které ještě nevlastní. Za převzetí nabízí 2,9 miliardy USD (66,4 miliardy Kč), tedy 35 dolarů za jednu akcii, napsala agentura Reuters.

Volkswagen koupil akcie v Navistaru v roce 2016 a již tehdy dal najevo, že by měl zájem o koupi celé firmy. Nyní vlastní v Navistaru podíl 16,8 procenta. Traton a Navistar spolupracují při nákupech a vývoji některých technologií.

Traton dodal, že podmínkou nabídky je, že obě firmy se dohodnou na fúzi. Traton bude muset hlavně přesvědčit největšího akcionáře Navistaru, kterým je s podílem 16,9 procenta finančník Carl Icahn. Spolu se spřátelenými fondy MHR Fund Management a Gabelli Funds pak vlastní podíl 40 procent.

Firma Navistar označila nabídku za nevyžádanou a uvedla, že správní rada návrh pečlivě přezkoumá a zhodnotí v kontextu strategického plánu skupiny. Společnost od roku 2013 restrukturalizuje své podnikání a loni na podzim představila nový pětiletý plán, jehož cílem je zvýšit ziskovou marži před zdaněním do konce roku 2024 na 12 procent z necelých osmi procent.

Divize Traton zahrnuje značky nákladních aut VW, Man a Scania. Chybí ji však silná pozice v Severní Americe, kde by ráda zaútočila na vedoucí postavení firem Daimler a Volvo. Volkswagen loni v červnu nabídl na burze podíl 11,5 procenta v Tratonu.

Výrobci komerčních nákladních aut jsou nyní pod tlakem regulátorů, kteří požadují, aby přišli s čistějšími elektrickými vozy. Navistar a Volkswagen v roce 2017 oznámily, že budou spolupracovat při vývoji elektrických aut.

Akcie Navistaru letos klesají. Od počátku letošního roku ztratily téměř 17 procent. Po oznámení nabídky, která přišla po oficiálním uzavření obchodování na trhu v USA, však akcie firmy stouply o 50 procent na více než 36 dolarů. To naznačuje, že investoři očekávají, že nabídka by se mohla ještě zvýšit, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *