Trinidad zrušil kvůli americkým sankcím kontrakt s venezuelským těžařem

Trinidad a Tobago zrušil dohodu s Venezuelou o společném rozvoji naleziště zemního plynu na hranici svých výsostných vod. Důvodem jsou sankce, které USA uvalily na venezuelskou těžařskou společnost PDVSA.

Karibský ostrov je předním vývozcem zkapalněného zemního plynu. Jeho vlastní ložiska této suroviny se však v posledních letech vyčerpávají, a tak přirozeně hledá možnosti, jak dodávky plynu pro další zpracování zajistit. Jako vhodná se proto jeví spolupráce s Venezuelou, jejíž výsostné vody sousedí s těmi trinidadskými, a na jejichž hranici se nacházejí dosud nedotčené rezervoáry zemního plynu.

Trinidad a Tobago projevil zájem na společné přípravě naleziště k těžbě s venezuelskou státem vlastněnou společností PDVSA. Jenže již podepsanou dohodu museli zástupci karibského ostrova zrušit, pokud si nechtěli rozhněvat Spojené státy. Ty totiž na PDVSA uvalily sankce kvůli praktikám režimu venezuelského prezidenta Madura.

Trinidadský premiér na pondělní energetické konferenci v Port of Sapin prohlásil, že těžbu připraví obě země nezávisle na sobě. Naleziště Loran-Manatee obsahuje podle odhadů kolem deseti bilionů kubických stop (tedy asi 320 miliard metrů krychlových) zemního plynu.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *