Spotřebitelské ceny v Číně rostly nejrychleji za více než osm let

Růst spotřebitelských cen v Číně v lednu zrychlil na 5,4 z prosincových 4,5 procenta. Ceny se tak zvýšily nejvíce od října 2011. Přispělo k tomu hlavně prudké zdražování vepřového kvůli prasečímu moru a oslavy čínského Nového roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že růst cen začátkem roku zrychlí pouze na 4,9 procenta. Ceny potravin v předchozím měsíci meziročně vzrostly o 20,6 procenta, jen vepřové pak podražilo dokonce o 116 procent.

Tlak na růst cen vyvolává i šíření koronaviru v zemi, protože spotřebitelé si vytvářejí domácí zásoby. Nákaza, která se začala šířit z města Wu-chan ve středu země, zahubila v Číně už více než 900 lidí a infikovaných je přes 40.000 lidí.

Experti z americké banky Morgan Stanley odhadují, že šíření koronaviru a s ním související pozastavení výroby v celé zemi, by mohlo – pokud by se protáhlo až za únor – snížit výkon čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí až o dva procentní body. Světová ekonomika by pak podle odhadu Morgan Stanley z konce ledna mohla kvůli koronaviru v prvním kvartálu zpomalit o 0,15 až 0,3 procentního bodu.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *