Rosněfť plánuje miliardové investice do zelených projektů

Největší ruský těžař, polostátní společnost Rosněfť, se zavázal, že v příštích pěti letech investuje pět miliard dolarů do ekologicky šetrných projektů. Cílem je podstatně snížit emise CO2.

Plán zveřejnila britská těžařská společnost British Petroleum, která v Rosněfti vlastní zhruba pětinový podíl. Jde o součást plánů této britské skupiny radikálně snížit emise skleníkových plynů do roku 2050.

Průměrně miliardu dolarů ročně v příštích pěti letech hodlá Rosněfť směřovat do projektů, které se zaměří na lepší využívání ropného plynu, který vzniká jako vedlejší produkt při těžbě černého zlata. Rosněfť uvedl, že do roku 2022 chce snížit emise skleníkových plynů o osm milionů tun ročně. Podle ruského ministerstva přírodních zdrojů je Ruská federace čtvrtým největším emitentem skleníkových plynů po Číně, Spojených státech a Indii.

Závazek plnit klimatické cíle nedávno potvrdil také ruský prezident Vladimir Putin. Z hlediska Rosněfti ovšem nejde o první peníze, které do ekologicky šetrných projektů investuje. Již v minulých pěti letech vydal největší ruský těžař na snižování emisí CO2 a dalších skleníkových plynů kolem 3,8 miliardy dolarů.

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *